A természetben minden periódikusan ismétlődik, akár az évszakok, a hetek, vagy az éjszakák és nappalok váltakozása. Sokszor életünk különböző periódusainak is a "rabjai" vagyunk, hiszen sokszor visszatének különböző élethelyzeteink, csak mindig más minőségben, és a tudatosság más-más fokán értelmezzük őket. Míg a görögöknél Kronos, addig a rómaiaknál Szaturnusz az idő istene, és talán ő az, aki ezeknek a visszatérő, sorsszerű periódusoknak az ura és irányítója. Segítségével ismerhetjük meg egyre jobban a bennünk élő kontroll-t is, aki szintén az idő és a periódusok segítségével tökéletesedik bennünk. A kronobiológia, mint időbiológia is ezeket a ciklusokat vizsgálja.
A pszichogenetika személyiségünk öröklött jellegzetességeit kutatja. Nézetei szerint a két szülőnkön kívül, van egy harmadik szülőnk is, mely nem más, mint a születésünk pillanatában körülöttünk lévő MORFOGENETIKUS MEZő, mely energoinformációs tulajdonságaival tárolja az információt. Ennek létezéséhez az a felismerés vezetett, mely szerint egy sejtmagban, kb. 1012-1013 bit információ tárolódhat, de az életfolyamatainkhoz legalább 1022-1025 bit információ szükséges. Ekkor merült fel a kérdés, hogy hol lehet a többi, a kettő különbözete? Így "találtak rá" az úgynevezett Morfogenetikus mezőre, mely a hiányzó információt tárolja. Ennek alapján két ember, aki egy napon született 1/3-ad arányban azonos tulajdonságokkal rendelkezik, mely hasonlóságaik alapja.
A KRONOBIOLÓGIA ÉS A PSZICHOGENETIKA a volt Szovjetúnióban fonódott össze, és létrehozta az emberi tipológia rendszerét, mely nem más, mint a már ismert, hippokrateszi rendszer kibővített, "expressz" változata, mely többezer ember megfigyelése alapján született.
Ennél a módszernél már nincs szükség többoldalas tesztek kitöltésére ahhoz, hogy meghatározzuk egy-egy ember fizikai, érzelmi és szellemi jellegzetességeit, csupán egy dátumra, mely elhelyezi őt - születésének megfelelően - az időperiódus valamely fokán, mely fokhoz különböző fizikai, lelki és szellemi tulajdonságrendszerek tartoznak.
Egy nagyon egyszerű példa segítségével szemléltethető, mennyi mindenre ad magyarázatot a kronobiológia, és segítségével mennyi felesleges kudarctól és lehetetlen elvárástól kímél meg bennünket:
Ezek alapján megérthetjük, hogy,
- Miért nem vagyunk képesek kimutatni érzelmeinket úgy, ahogy azt szeretnénk, vagy ellenkezőleg:
- Miért zárkóznak be a környezetünkben élő emberek, mert esetleg úgy érzik, hogy elárasztjuk őket szeretetünkkel?
- Miért nem ment világéletünkben a matematika, ellenben nagyon szerettük a humán tárgyakat?
- Miért tart családunk, környezetünk esetleg különcnek?
- Mi a magyarázata annak, hogy érzelmileg nagyon vonzódunk valakihez, de szellemileg mégsem értjük meg egymást?
És még számos egyéb, életünket meghatározó kérdésre kaphatunk választ.
A rejtett összefüggések feltárásával önismeretünk egyre összetettebbé válik így döntéseinket is könnyebben hozzuk majd meg. A módszer további alkalmazásával feltárul előttünk családunk, párkapcsolatunk, vagy akár munkahelyi közösségünk fizikai, érzelmi és értelmi kapcsolati térképe, működésének dinamikája és időbeni kivetülése. Megértjük, hogy sokszor nem várhatunk el olyat a környezetünkben élőktől, ami akár lehetőségként sem él bennünk. Végül megtudhatjuk, miért vagyunk hajlamosak bizonyos betegségekre és hogyan segíthetünk rajtuk energetikai állapotunk harmonizálásával.